Prapes s vlčími kořeny?

S. Budiansky vyvrací názor, že by prapředkem psa byl vlk. Jako argumenty uvádí, že pes a vlk jsou dva různé druhy; vlk se nedá dodnes ochočit; smečky psů a vlků si do té míry konkurovaly, až se psi uchýlili k lidem a společnými silami pak vlky vytlačovali ze svého území. Z vědeckých výsledků Budiansky zjistil, že zkoumání DNA potvrdilo, že pes a vlk mají společného předka – a tedy že vlk není předkem dnešního psa. I když jsou si vlk a pes do jisté míry anatomicky podobní, geneticky nikoliv.

Naproti tomu Novinky.cz uvádějí, že "podle dosavadních poznatků" se dnešní psi vyvinuli z euroasijského vlka šedého.

B. Fogle se v úvodu své Encyklopedie (a v dalších svých dílech) jeví zastáncem "vlčího původu" psů: "...když se lidé usadili ve stálých sídlištích, vlk je následoval a změnil svůj způsob života...vytvořily se podmínky pro šlechtění, díky kterému vznikl domácí pes."

To A. Mikula byl už o pár let dříve (r. 1978) v závěrech opatrnější: "Vlk, pravděpodobný předek psa...."

Zdá se tedy, že v tomto bodě nemají různí autoři dodnes jasno.

Odkud přišli?

Podle Budianského "se vznikem zemědělských sídel nastala populační exploze psů, kteří se během pouhých dvou a půl tisíce let rozšířili z Blízkého východu po celé planetě".

B. Fogle uvádí, že mnozí věří, že "nejvzdálenější předek psa žil v Severní Americe", odkud se pravděpodobně rozšířil do Eurasie.

Podle Novinek.cz "obecně přijímaná teorie o původu psů, podle níž současná domestikovaná plemena vznikla ve východní Asii, dostává trhliny."

Konkrétní trhliny spočívají v tom, že když vědci zjistili genetickou různorodost psích plemen ve východní Asii, nepokračovali ve výzkumu a až nyní se tedy zjistilo, že stejně pestrá je genetická skladba psů v Africe.

Pro tento účel odebrala krevní vzorky více než třem stovkám psů v Egyptě, Ugandě a Namíbii. Mezinárodní skupina výzkumníků pak měřila jejich genetické odlišnosti. Výsledky ukázaly, že pestrost DNA afrických psů je srovnatelná se situací ve východní Asii, což dokazuje, že vyvoj psa začal kdekoliv na euroasijském kontinentu, kde žili pohromadě lidé a vlci.

Faraónský pes nepochází z Afriky?

Novinky.cz uvádějí, že plemena (dosud) afrického původu, například saluki, rhodézský ridgeback nebo faraónský pes, mají stejně jako portorikánští pouliční psi nebo američtí voříšci bez rodokmenu DNA vlka šedého, jak uvedla BBC. V tomto tvrzení jsou dvě trhliny: saluki pochází ze Středního Východu, resp. z Iránu, a faraónský pes není žádné plemeno – a pokud snad měli autoři na mysli "faraónského chrta", tak ten ovšem pochází z Malty.

Například DNA perského chrta je velmi podobná nejen afghánskému chrtovi, ale také dnešním egyptským vesnickým psům, a nebo DNA basenji (konžského psa) je téměř identická se psy, kteří žijí dodnes ve vesnicích v Namibii či Ugandě.

Naproti tomu faraónský pes a rhodéský ridgeback navzdory svým názvům nemají téměř nic společného s jakýmkoliv domácím africkým plemenem. Což dokazuje, že tito psi byli do Afriky zavlečeni odjinud.

S. Budiansky už v r. 2000 věděl, že podle DNA je vyloučeno tvrdit o kterýchkoli plemenech, že pocházejí z Afriky. Ukázalo se, že blízkými příbuznými jsou podle DNA například chrt, německý ovčák a špringšpaněl, a naopak třebas čistokrevní jezevčíci nebo mexičtí naháči mají v některých případech odlišné sekvence DNA od většiny ostatních jedinců stejného plemene. Jediný náznak odlišného původu mají některá severská plemena.

Z toho vyplývá, že už zakládající populace všech psích plemen byla geneticky pestrá a u žádného z nich nelze prokázat původ v čisté linii přímo od prapředků psů.

Jak probíhala domestikace?

Jak uvedly Novinky.cz, podle zkoumání zmíněných 300 vzorků dospěli vědci k závěru, že proces domestikace nemusel začít ve východní Asii, ale kdekoliv na euroasijském kontinentu, kde žili pohromadě lidé a vlci. Psi z afrických vesnic jsou pak údajně potomky prvních domestikovaných psů, kteří se dostali do Afriky odkudkoli z Eurasie.

Budiansky naproti tomu uvádí, že hluboko před domestikací byl člověk schopen pouhé adaptace; domestikovat ještě zdaleka nebylo lidstvo schopno – lidstvo snad nedovedlo ani souvisle uvažovat.